Konferencja Prasowa, Rozmowa, Wywiad.

Rozmowa z prezesem spółki SIM Mińsk Mazowiecki Piotrem Zychem

Na terenie byłego poligonu w Mińsku Mazowieckim będzie realizowany program polityki mieszkaniowej państwa polegający na budowie przyjaznego mieszkańcom osiedla z placami zabaw i infrastrukturą skierowaną również do seniorów. Zadanie to leży w zakresie działalności spółki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Mińsk Mazowiecki (SIM Mińsk Mazowiecki Sp. z o.o.). O spółce, jej planach oraz o tym kto będzie mógł skorzystać z oferty mieszkaniowej opowiedział prezes zarządu SIM Mińsk Mazowiecki Sp. z o.o. Piotr Zych.

Do kogo skierowany jest program realizowany przez spółkę i czym jest SIM Mińsk Mazowiecki?

Jesteśmy spółką Skarbu Państwa, w którego imieniu występuje Krajowy Zasób Nieruchomości oraz samorządową – udziałowcami są Miasto Mińsk Mazowiecki i Gmina Mińsk Mazowiecki.  Celem Spółki jest poprawa sytuacji mieszkaniowej na terenie miasta Mińsk Mazowiecki i gminy Mińsk Mazowiecki. Oferta jest skierowana do osób posiadających zdolność czynszową, ale niemających zdolności kredytowej.

Jakie są plany SIM Mińsk Mazowiecki i co już zostało zrobione?

Spółka powstała 15 grudnia 2021 r. W niedługim okresie funkcjonowania podjęliśmy przygotowania do rozpoczęcia budowy osiedla. Spółka dysponuje gruntem o łącznej powierzchni 6,06 ha na terenie byłego poligonu. Inwestycja obejmuje budowę budynków wielorodzinnych, w których będzie ponad 500 mieszkań. W ramach pierwszego etapu planujemy wybudować ponad 200 mieszkań. Sam proces inwestycyjny jest wydłużony ponieważ jesteśmy zobowiązani do stosowania procedur ustawy prawo zamówień publicznych.

Jakie będzie osiedle, które zamierzacie wybudować?

Projekt osiedla przewiduje place zabaw oraz infrastrukturę rekreacyjną dla seniorów. W strefach wejściowych przy każdej klatce przewidzieliśmy małą wózkownię i rowerownię. Budynki będą wyposażone w windy. Na terenie osiedla znajdować się będzie odpowiednia do liczby mieszkań liczba miejsc parkingowych. Na dachach planowane jest umieszczenie systemów fotowoltaicznych. Na parterze zaprojektowane będą piękne zielone ogrody z zachowaniem naturalnego charakteru strefy rekreacyjnej na terenie istniejących wrzosowisk. W przestrzeni osiedla znajdować się będą lokale handlowe, usługowe oraz przedszkole. Wybudowane przez nas mieszkania będą miały biały montaż oraz kuchnię wyposażoną
w zlewozmywak i kuchenkę. Zależy nam, by ludzie czuli się tam dobrze. Przyszli mieszkańcy będą mieli zapewniony komfort łączący funkcjonalność i wygodę. Myślę, że będą to bardzo atrakcyjne mieszkania.

Jaką powierzchnię będą miały mieszkania?

W ramach osiedla wybudujemy mieszkania jedno, dwu, trzy jak i czteropokojowe od 25 do 88m2.  Średnia powierzchnia mieszkania to ok. 55 m2.  Każde z nich wyposażone będzie w balkon lub taras, a mieszkania na parterze w ogródek.

Jakie zasady będą obowiązywały przy ubieganiu się o mieszkania które wybudujecie?

Na stronie internetowej https://www.simminskmaz.pl znajduje się ankieta, którą mogą wypełnić zainteresowani dotycząca badania preferencji mieszkańców. Realizacja mieszkań zakłada udział finansowy najemców w kosztach budowy poprzez partycypację, która zapewnia opcję dojścia do własności. Jeżeli jednak mieszkaniec nie zechce skorzystać z takiej możliwości i w przyszłości zrezygnuje z lokalu, to partycypacja zostanie zwrócona po odpowiedniej waloryzacji.

Z jakich źródeł finasowania zewnętrznego będzie korzystała spółka podczas realizacji inwestycji?

Poza partycypacją inwestycja jest finansowana z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, Funduszu Dopłat oraz kredytu udzielonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Kiedy planujecie wręczenie kluczy do mieszkań?

„Pierwszą łopatę” zamierzamy wbić  w czwartym kwartale przyszłego roku. Proces inwestycyjny będzie trwał około 2 lata, uwzględniając czas potrzebny na odbiory robót oraz nabory, zasiedlenia mieszkań spodziewamy się na przełomie 2025/2026.

Język | Language
Skip to content